Coubertain by se divil

„L`important aux Jeux Olympiques n`est pas d`y gagner mais d`y prendre part; car l`essentiel dans la vie, ce n`est pas tant de conquérir que de bien lutter“. („Důležité na olympijských hrách není v nich vyhrávat, ale zúčastnit se jich; neboť podstatné v životě, to není tolik porážet jako dobře zápasit“.) Pierre de Frédy, baron de Coubertin, zakladatel moderních olympijských her.

Vzpomínám na Coubertainova slova každý den. Každý den člověk zažívá menší či větší výhry a prohry a stále zápasí. Přirozeně lidé rádi vyhrávají a velmi často nesou těžce prohry a neumí s nimi pořádně pracovat. Jednou jsem si někde přečetl, že se musíme v životě nejdříve hodně prohrát, abychom se naučili vyhrávat.

V posledních dnech je velmi horké téma možná neúčast našich paralympioniků na PH v Londýně. Článků vyšlo hodně a je to rozhodně propírané mediální téma. Stačí si to vygůglovat a najdete spoustu článků, glos, diskuzí a reportáží. Najdete i zmínku o Petici za rovné podmínky všech handicapovaných sportovců, kterou jsme společně s Vojtou Fraňkem a Honzou Dostálem předali 7. prosince 2010 předsedkyni PSP ČR Miroslavě Němcové. Ministr školství a tělovýchovy, který si za celou dobu neudělal na projednávání petice čas, a jeho náměstek Kocourek svou nečinností nechali celou věc dostat až tak daleko, že je teď z toho mezinárodní ostuda. Český paralympijský výbor (ČPV) celou věc příliš bagatelizoval a Mezinárodnímu paralympijskému výboru (IPC) došla trpělivost a pozastavil ČPV členství a tím je ohrožen start sportovců v Londýně. Osobně znám některé sportovce, kteří jsou do Londýna nominováni, a rozhodně bych nikdy nechtěl někomu znepříjemnit jeho zápasení. ČPV se k tomu musí postavit čelem a začít situaci řešit. Byl bych nerad, aby se sportovci začali mezi sebou dohadovat a koukat na sebe přes prsty a zapomnělo se na to, že celá situace vznikla jen proto, že se chtěli zástupci ČPV zbavit nepopulárního, a někdy i na můj vkus zbytečně radikálního, Jana Nevrkli. Využívat postavení, či jakoukoliv sílu, ať už fyzickou, nebo psychickou, na úkor někoho slabšího je věc, která mne vždy štvala. A je už jedno, jestli se povyšuje silnější sportovec nad tím slabším, nebo někdo využívá své postavení, aby se někoho zbavil, a ještě se ohání demokratickými principy.

František Janouch 18. 1. 2011 odstoupil se zdravotních důvodů ze své funkce výkonného předsedy ČPV. Svůj pohled na současný stav popsal v příspěvku „Diskriminace“ za 10 milionů a „nedávná“ předloňská petice na svém blogu. Tento článek bohužel naprosto popírá Coubertainova slova a není hodný člověka zastupující olympijské, respektive paralympijské hodnoty za Českou republiku. Jaký má význam kolikátí skončili Dostál a Nevrkla na PH. Jaký má význam, že naše reprezentace je 23. ve světovém žebříčku, na které se propadla po neúčasti na ME 2011, tedy není ani pravdivá informace, že na ME 2011 skončila naše reprezentace 7. ze sedmi evropských zemí. Bohužel ME 2011 jsme se nemohli zúčastnit z finančních důvodů. ČPV nás nepodporuje více než 6 let, i přes to, že hospodaří s nemalými státními financemi a bylo jen na vlastní vůli jeho zástupců vymyslet jak tyto peníze dostat přímo ke sportovcům a tím podpořit jejich sportovní rozvoj.

Věřím, že se brzy sportovci dohodnou, neboť podstatné v životě není tolik porážet jako dobře zápasit a zápasí se vždy lépe s týmem, kde všichni táhnou za jeden provaz.

2 Comments

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s