OpenDrive pod útokem hackera (2012)

Určitě přemýšlíte často co s daty. Hromadí se vám desítky, stovky gigabajtů a vy začínáte mít strach, že o ně přijdete. Zálohujete své fotky, videa a ostatní důležité informace na externí disky, dvd, blueray disky apod. Ale co kdybych tak měl všechny data na jednom místě, o zálohu by se mi staral někdo jiný a měl bych přístup přes internet, bez ohledu zda jsem u svého PC. Tuto službu dnes již nabízí mnoho firem a zatím je lepší využít služeb zahraničních serverů, protože u nás je vše několikanásobně dražší a datům je jedno zda leží tady, nebo na druhém konci světa. Začal jsem zjišťovat, jak služby fungují a kolik stojí. Jako nejlepší poměr kvalita a cena jsem si zvolil OpenDrive (www.opendrive.com). Stránka je částečně i česky. Pár dnů na to jsem ještě objevil skvělou nabídku od společnosti GoDaddy, 100 Gb asi za 30 babek – http://www.godaddy.com/email/online-storage.aspx?ci=55860 a tak mám ještě jeden disk k testování. Služba GoDaddy funguje bez problémů a tak mi nezbývá než jí doporučit, i když „vytunit“ jí na 500 GB, co jsem si zaplatil za 150 babek u OpenDrive ve vánoční akci, by vyšlo na strašné peníze.

Začal jsem zálohovat fotky a stále největší slabinou je rychlost uploudu u těchto služeb. Zálohovat tak gigabajty vám bude trvat několik dnů až týdnů. Každopádně jsem nejdříve zálohoval ta nejdůležitější data. OpenDrive měl jeden výpadek začátkem ledna, ale nic dramatického.

9. 1. 2012 vypadla služba OpenDrive, disk ukazuje, že  je prázdný a nelze se nalogovat do webového rozhraní. Homepage OpenDrive se o problému ani nezmínila, email nepřišel žádný a na otázku na support centrum nikdo neodpovídal. Podařilo se mi v podvečer dostat do support centra, kde jsem našel zprávu od OpenDrive týmu – předkládám originál

Dear OpenDrive Users,

We are deeply sorry for the downtime and outages you have experienced this past few weeks. Words cannot express how truly sorry we are for the anxiety, frustration and inconvenience that you and your colleagues experienced.

Yesterday OpenDrive was temporally down with data inaccessible for all users. The issue was the result of a hacking attempt strictly to cause damage by a former contractor, Randy Kast of Divine Communications.  During this attempt no data was revealed to the hacker and there was no breach in confidential information. The hacker formally had privileged to administrate our servers while working as a contractor for OpenDrive. Kast used the access to delete a database that controls the availability of user data. Only a small part of our files and database was damaged as a result and we are actively working on its recovery – however we currently do not have an accurate status for the results.

The breach exposed a weakness in OpenDrive’s operating procedure that it has since addressed. We are currently putting in place a new backup system and are scrutinizing our controls as well implementing additional safeguards, which will protect users from any future loss. Additionally, the incident is under investigation and will be handled by proper authorities. Again, no data was breached during the incident, only damage to our database. If you’re concerned about any activity that has occurred in your account, you can contact us at support@opendrive.com

This should never have happened. Nothing is more important than regaining your trust and all of us here hope you will give us the opportunity to once again welcome your business and provide you the positive, secure, and reliable OpenDrive experience you have come to expect from us.

Sincerely,
The Entire OpenDrive Team

Zkrátka data byla poškozena bývalým zaměstnancem firmy. OpenDrive nepodporuje přenášení dat přes FTP, protože tak chrání vaše data. Ale i přes všechna bezpečností opatření  jeden člověk poškodil systém a tím znepřístupnil data tisícům lidem a podle reakcí na support diskuzi se nejedná jen tak o nějaká data. Píši to jen proto, že žádná záloha není ideální. Je optimální vše kombinovat. Mimo domácí zálohu na externí disk, druhý disk, nebo blueray, či jiná záznamová zařízení, si pořiďte ještě online zálohu nejdůležitějších dat (mnoho služeb nabízí GB zdarma) a úplně nejlepší je ještě záloha na externí disk umístěný fyzicky na jiném místě, třeba v práci apod. To vše po případ, že by vám doma třeba hořelo, či přišla povoděn, nebo vás „jenom“ vykradou.

Myslíte, že by se vám hodilo nějaké místo, kam bezpečně zálohujete svá data, či uložíte celý disk, prostě takový sklep na data ?

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s